Profilaktyka chorób kobiecych - jak powinna wyglądać kobieca profilaktyka?

Jak powinna wyglądać kobieca profilaktyka? Jakie badania oraz jak często je robić?

Każdy z nas wie, że bardzo ważne są regularne badania profilaktyczne. Niestety nie każdy przykuwa do tego dużą wagę ponieważ z obserwacji nie trudno zauważyć że bardzo mało kto regularnie się bada. Dziś chciałabym wam odpowiedzieć na pytanie jak powinna wyglądać kobieca profilaktyka, jakie badania oraz jak często je robić?

Dlaczego powinniśmy regularnie robić badania profilaktyczne? 

Wielu z nas nie bada się ponieważ uważają że nic nam nie dolega. Niekiedy jednak regularne badania pozwalają nam wychwycić choroby we wczesnym stadium początkowym. Może się okazać również że poznasz przyczyny częstego zmęczenia, złego stanu włosów czy paznokci. Warto więc chodź raz w roku iść do przychodni i zrobić chociaż podstawowe badania.

Jak często powinniśmy robić badania profilaktyczne dla kobiet?  Jakie są podstawowe badania profilaktyczne dla kobiet?

 • Ciśnienie krwi – co pół roku 
 • Morfologia i OB – co 2 lata, a po 40. roku życia co roku 
 • Cukier we krwi – co roku
 • Cholesterol – co 3 lata i co roku po 45. roku życia 
 • Cytologia – co roku 
 • Wizyta u ginekologa – co roku
 • Samodzielne badanie piersi – co miesiąc
 • Mammografia – co dwa lata od 49. roku życia
 •  USG piersi – co roku po 30. roku życia
 •  Badanie moczu – co roku 
 • EKG – co 5 lat po 30. roku życia i co roku po 50. 
 • Hormony tarczycy – co roku po 50. roku życia 
 • USG jamy brzusznej – co 2 lata i co roku po 50. roku życia
Dlaczego powinniśmy się regularnie badać? Jak często powinniśmy się badać?

Dlaczego warto robić badania profilaktyczne?

Ciśnienie krwi - mało kto dużą uwagę do tego jakie mamy ciśnienie, a to błąd ponieważ jest to bardzo proste w monitorowaniu. Przez chociażby nadciśnienie wzrasta ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej. Kolejnym przykładem może być również  niewydolność serca, zawał czy tętniak aorty. Są to bardzo poważne choroby, dlatego o ciśnienie warto dbać i regularnie je sprawdzać. 

Morfologia jest badaniem podstawowych krwi, Ob wykonywane jest wraz z morfologią krwi. Jego wynik pozwala wstępnie określić, czy w organizmie toczy się stan zapalny

Badanie poziomu cukru we krwi pozwala nam ustalić czy nie mamy problemów z cukrzycą. Należy jednak mieć na uwadze, że podwyższony poziom cukru we krwi nie oznacza od razu cukrzycy. Mogą się z tym wiązać inne przyczyny takiego stanu, jednak to badanie pozwala nam zasygnalizować że musimy zacząć szukać powodu takiego podwyższenia poziomu cukru.

Badanie cholesterolu - zły cholesterol to główna przyczyna miażdżycy. Znając poziom cholesterolu możemy ocenić ryzyko zachorowania na choroby serca. Wiemy również nad czym pracować by je zmniejszyć. 

Cytologia - wykonujemy ją u ginekologa, dzięki niej możemy wcześnie wykryć raka szyjki macicy w skutek czego mamy duże szanse na wyzdrowienie. Badanie to należy robić regularnie, tak samo jak wizyty u ginekologa.  

Mammografia to badanie piersi które pomaga szybko rozpoznać raka, zanim pojawią się objawy kliniczne. 

USG piersi -  każda kobieta po 30 roku życia powinna je regularnie wykonywać, jest to również jedno z badań profilaktycznych raka piersi. 

Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań, które pozwala wyłapać anomalie w naszym organizmie.

USG jamy brzusznej u kobiet potrafi wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zawczasu zaalarmować o problemach.

Chodzisz regularnie do lekarza? Jeśli tak to na jakie badania?

Polecam przeczytać:

8 komentarzy:

 1. Każda kobieta powinna pamiętać o badaniach o których napisałaś. Niestety Polki są za mało informowane o takich usługach i chyba mało świadome.

  OdpowiedzUsuń
 2. Każda z nas powinna dbać o swoje zdrowie, przecież jest ono tak cenne. Ja mam wszystko zapisane i wiem kiedy jakie badania mam zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda każdy powinien dbać o swoje zdrowie i życie. Ja badania robię regularnie i polecam każdemu bo tak łatwo zaniedbać swoje zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami jako kobiety zapominamy o tym, że to właśnie my w tym wszystkim jesteśmy ważne i ważne jest też to żebyśmy były zdrowe i dbały o siebie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tą profilaktyka jest naprawdę różnie. Nie każda kobieta bada się zbyt często. Ale z tego co wiem to się to zmienią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz to z tymi wizytami u lekarza jest ciężko. Planuję w najbliższym czasie iść na morfologię, jednak chcę poczekać, aż trochę ten koronawirus się uspokoi. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Aż skopiowałam sobie listę i powieszę sobie na lodówce, bo zawsze zapominam o wszystkim poza coroczną cytologią. Zdecydowanie zawaliłam profilaktykę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapomniałaś o usg transwaginalnym. USG jamy brzusznej nie potrzeby robić jeśli nie ma ku temu przesłanek. Może warto by było zamienić na to, o którym wspomniałam?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Sięgnij po piękno , Blogger